Čínská kuchyně: Průvodce gurmánů po nejlepších restauracích v Praze
Historie čínské kuchyně
Čínská kuchyně se může pochlubit historií starou tisíce let, během nichž se vyvíjela v závislosti na geografii, klimatu a dostupných surovinách. Od starověké Číny, kde se jedlo především proso a pšenice, se kuchyně proměnila s příchodem rýže z jihovýchodní Asie. Rýže se stala základem jídelníčku a ovlivnila způsoby vaření i chuťové preference. Během dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.) se rozvíjel obchod po Hedvábné stezce, což přineslo do Číny nové ingredience, jako například koření, ovoce a zeleninu. To vedlo k obohacení čínské kuchyně o nové chutě a vůně. Důležitou roli v historii čínské kuchyně sehrál také buddhismus, který zdůrazňoval vegetariánství a ovlivnil tak přípravu mnoha pokrmů. V průběhu staletí se v Číně vyvinuly různé regionální kuchyně, z nichž každá má své specifické rysy a speciality.
Regionální rozmanitost
Čína, s její rozlehlou krajinou a bohatou historií, se pyšní neuvěřitelnou kulinářskou rozmanitostí. Každý region si po staletí rozvíjel vlastní kulinářské tradice, ovlivněné místními surovinami, klimatem a kulturními zvyklostmi. Severní Čína, s chladnějším podnebím, je známá svými vydatnými pokrmy z pšenice, jako jsou nudle a knedlíky, zatímco jižní Čína, s teplejším a vlhčím klimatem, preferuje rýži a mořské plody. Sichuanská kuchyně je proslulá svou pálivostí a používáním chilli papriček a sichuanského pepře, zatímco kantonská kuchyně se vyznačuje jemnějšími chutěmi a důrazem na čerstvé suroviny. Ať už se vydáte do kterékoli části Číny, čeká vás nezapomenutelný gurmánský zážitek plný rozmanitých chutí a vůní.
Čínská kuchyně je jako symfonie chutí a vůní, kde se sladké snoubí s kyselým, slané s kořeněným a vše dohromady vytváří harmonický celek, který potěší všechny smysly.
Zdeněk Dvořák
Základní ingredience
Čínská kuchyně je proslulá svou rozmanitostí a používáním čerstvých surovin. Mezi základní ingredience, bez kterých se neobejde žádný kuchař v Číně, patří samozřejmě rýže a nudle. Rýže, ať už bílá, jasmínová nebo černá, tvoří základ mnoha jídel a podává se jako příloha i jako hlavní chod. Nudle, tenké či silné, pšeničné nebo rýžové, se zase hodí do polévek, smažených jídel i salátů. Důležitou roli hraje také zelenina. Číňané milují listovou zeleninu, jako je pak choi, čínské zelí nebo špenát, ale i brokolici, květák, mrkev, bambusové výhonky a mnoho dalších druhů. Maso se v čínské kuchyni používá střídměji než v té západní. Oblíbené je vepřové, kuřecí a kachní maso, ale i hovězí, jehněčí nebo ryby a mořské plody. Chuť jídlům dodávají typické čínské omáčky, jako je sójová omáčka, ústřicová omáčka, rybí omáčka nebo sečuánská chilli omáčka. Nesmíme zapomenout ani na koření – zázvor, česnek, chilli, badyán, skořice a další dodávají čínským pokrmům jejich nezaměnitelnou chuť a aroma.
Oblíbená jídla
Čínská kuchyně je proslulá svou rozmanitostí a bohatostí chutí. Mezi nejoblíbenější jídla patří bezesporu pekingská kachna, křupavá delikatesa s lahodnou omáčkou. Neméně populární jsou i knedlíky dim sum, plněné masem, zeleninou nebo mořskými plody. Tyto malé dobroty se vaří v páře a podávají se s různými dipy. Milovníci nudlí si přijdou na své s jídly jako chow mein a lo mein, kde se tenké nudle smaží s masem, zeleninou a lahodnými omáčkami. Pikantní chuť milovníci pálivého ocení kung-pao, smažené kuřecí maso s arašídy a chilli papričkami. Čínská kuchyně nabízí nepřeberné množství chutí a vůní, které uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky.
Stolování a etiketa
Čínská kuchyně je proslulá nejen svou rozmanitostí a chutí, ale také specifickou etiketou stolování. Při jídle s čínskými přáteli nebo obchodními partnery je dobré znát základní pravidla, abyste se vyhnuli faux pas. Jídlo se obvykle podává na kulatém stole s otočným talířem uprostřed, který umožňuje snadné sdílení pokrmů. Než se pustíte do jídla, počkejte, až vám hostitel nabídne jídlo z otočného talíře. Hůlky se používají k nabírání jídla z talíře i z misek. Je neslušné zapichovat hůlky do rýže, protože to připomíná vonné tyčinky používané při pohřbech. Během jídla se vyvarujte mlaskání, srkání a mluvení s plnou pusou. Po jídle hůlky odložte na speciální podložku nebo je položte vedle sebe na talíř. Dodržování těchto základních pravidel etikety vám pomůže užít si čínské jídlo a prohloubit vztahy s vašimi hostiteli.
Vliv na světovou kuchyni
Čínská kuchyně, s historií sahající tisíce let zpět, má nesmazatelný vliv na kulinářské tradice celého světa. Díky migraci a obchodu se čínské kulinářské techniky a suroviny rozšířily do všech koutů planety, kde inspirovaly a obohatily místní kuchyně. Používání nudlí, rýže a sójových produktů, dnes běžných v mnoha kulturách, má kořeny právě v Číně. Rozmanitost regionálních kuchyní v Číně, od pikantních sichuánských jídel po jemné kantonské speciality, se odráží i v rozmanitosti čínských restaurací po celém světě. Globalizace a rostoucí popularita asijské kuchyně v posledních desetiletích dále posílily vliv čínské gastronomie. Sójová omáčka, zázvor, chilli a další typické ingredience se staly běžnou součástí mnoha světových kuchyní, a to nejen v Asii. Čínská kuchyně tak neztrácí na své atraktivitě a nadále inspiruje kuchaře i strávníky po celém světě.
Vlastnost | Čínská kuchyně | Italská kuchyně |
---|---|---|
Používání rýže | Ano, hojně | Pouze v některých receptech |
Používání těstovin | Ano, nudle | Ano, různé druhy těstovin |
Typická chuť | Sladkokyselá, slaná, pikantní | Sýrová, rajčatová, bylinková |
Čínské restaurace v Česku
Fenomén čínských restaurací v Česku je fascinující kapitolou kulinářské historie. Po revoluci v roce 1989 se Česko otevřelo světu a s ním i exotickým chutím. Čínská kuchyně, cenově dostupná a lákavě odlišná, si rychle získala oblibu. Dnes patří čínské restaurace k nejrozšířenějším etnickým podnikům v zemi.
Nabídka v čínských restauracích se často přizpůsobuje českému vkusu. Najdeme zde klasiky jako kung pao, sladkokyselé pokrmy nebo smažené nudle. Méně obvyklé speciality, jako jsou kuřecí nožky nebo stovky let stará vejce, se na jídelních lístcích objevují zřídka. Přestože se ne vždy jedná o autentickou čínskou kuchyni, čínské restaurace v Česku bezpochyby sehrály roli v seznamování Čechů s novými chutěmi a rozšiřování jejich kulinářských horizontů.
Publikováno: 12. 01. 2025
Kategorie: jídlo a pití