Z prázdné restaurace do nabité rezervační knihy: Jak mi PPC reklama zachránila podnik a vrátila radost z vaření

Moje cesta k vlastní restauraci byla typická – od mytí nádobí přes pomocného kuchaře až k šéfkuchařskému postu. Pak přišel ten osudný den, kdy jsem se zadlužil až po uši a otevřel malé bistro ve čtvrti, kde nebyla žádná pořádná restaurace. První měsíce byly pohádkové. Lidé ze sousedství byli nadšení, že konečně mají kam zajít, a já byl nadšený, že můžu konečně vařit podle svého. Ta počáteční euforie ale rychle vyprchala. Po půl roce přišel covid, pak inflace, zdražování energií, a najednou jsem stál v prázdné restauraci a počítal, jestli vůbec mám na výplaty. Tehdy jsem ještě netušil, že mě PPC reklama Brno dostane z nejhoršího a ukáže mi cestu, kterou jsem předtím vůbec neviděl.

Vždy jsem byl hlavně kuchař, ne byznysmen. Můj marketingový plán byl jednoduchý – vařit dobré jídlo a věřit, že si lidé řeknou. Funguje to tak přece po staletí, ne? No, ukázalo se, že v roce 2022 to už tak úplně nefunguje. Zvlášť když vaše restaurace není v centru města nebo v turistické lokalitě.

Moment, kdy jsem přiznal, že samotné dobré jídlo nestačí

Zlom přišel jednoho úterního večera, když do mé restaurace zavítal jediný host – a byl to můj kamarád, který se přišel podívat, jak se mi daří. Neměl jsem to srdce mu říct, že pokud se něco radikálně nezmění, budu muset za měsíc zavřít.

"Máš dobré recenze na Google, Kofi. Čtyři a půl hvězdičky. To je solidní," poznamenal mezi sousty mého signature burgeru. "Jenže co z toho, když o mně nikdo neví?" zaúpěl jsem. "Jsem v boční ulici, bez velké výlohy, s omezeným rozpočtem... jak mám dát lidem vědět, že tady jsem?"

A pak řekl tu magickou větu, které jsem tehdy ještě úplně nerozuměl: "Zkusil jsi PPC reklama Ostrava a okolí? Funguje to brutálně pro naši kavárnu. Platíš jen za lidi, kteří na tebe fakt kliknou."

Tehdy jsem si myslel, že PPC reklama je jen pro velké značky a e-shopy, ne pro malou restauraci jako moje. Nakolik jsem se mýlil, jsem pochopil až o pár měsíců později.

Když kuchař porozumí algoritmům (aneb jak jsem se málem zbláznil)

Můj první pokus o nastavení PPC reklamy byl... no, řekněme, že to byla katastrofa podobná mým prvním pokusům o pečení chleba. Připálené, nevykynuté a k nepozření. Dvě hodiny jsem se prokousával návody na internetu, pak jsem založil účet v Google Ads, naházel tam všechna klíčová slova, která mě napadla ("restaurace", "jídlo", "oběd", "večeře") a stanovil denní rozpočet, který jsem si mohl dovolit – tedy ne moc.

Výsledek? Za týden jsem utratil dva tisíce korun a přišel mi jeden nový zákazník. Který si dal polévku, kávu a odešel. Prostě skvělá investice.

Byl jsem zoufalý. Dobré jídlo jsem uvařit uměl, ale tohle? Cítil jsem se jako prvňáček na vysokoškolské přednášce z kvantové fyziky. Něco mi zásadního unikalo a já nevěděl co.

Bod zlomu (nebo spíš bod hořčice)

O pár dní později se u mě zastavil ten kamarád a viditelně se snažil nedat najevo zklamání nad tím, jak prázdná restaurace stále byla. "Zkoušel jsem to s tou reklamou, ale nefunguje to," postěžoval jsem si. "Sám jsi to nastavoval?" zeptal se s výrazem, který jsem znal od zákazníků, co si objednali steak well-done. Výraz, který říkal: "Proč to kazíš?"

Ukázal mi pak na svém notebooku, jak vypadají jejich kampaně pro kavárnu. Byly tam desítky různých reklam, každá přesně cílená na jinou skupinu lidí – ranní pracovní snídaně, matky s dětmi hledající klidné místo, studenti oceňující klidné místo k učení... Nic z toho mě nenapadlo.

"Tohle všechno děláš sám?" zeptal jsem se nevěřícně. "Ne, blázníš? Já umím vařit kávu, ne nastavovat reklamy. Máme na to agenturu," zasmál se.

Ten večer, když jsem zavíral prázdnou restauraci, jsem se rozhodl. Nebudu předstírat, že všemu rozumím. Najmu si profíky.

Jak mi data ukázala, co vlastně nabízím (a co lidé chtějí)

První schůzka s marketingovou agenturou byla překvapivě příjemná. Čekal jsem nabubřelé týpky v oblecích, co mi budou vykládat nesmysly. Místo toho přišel chlápek, který evidentně miloval jídlo a byl nadšený z mého konceptu.

"Než začneme mluvit o PPC, potřebuju vědět, co je na tvé restauraci unikátního. Proč by k tobě měl někdo jít, když může jít kamkoliv jinam?" zeptal se přímo.

Vypálil jsem svou nacvičenou řeč o kvalitních surovinách, domácí přípravě a poctivých porcích – stejné věci, které tvrdí každá druhá restaurace ve městě. Zarazil mě uprostřed věty.

"To jsou všechno klišé. Řekni mi, co děláš fakt jinak. Co tě odlišuje?" Tahle otázka mě zasáhla. Co vlastně dělám jinak?

Po chvíli přemýšlení jsem mu řekl o svém pevném přesvědčení používat lokální suroviny, o mé specializaci na fermentované přílohy, o tom, jak každý týden vařím jedno jídlo inspirované kuchyní západní Afriky, odkud pochází část mé rodiny... A hlavně – jak mi záleží na tom, aby hosté odcházeli s pocitem, že zažili něco unikátního, ne jen "dobrého jídla".

"Tohle jsou věci, které prodávají," řekl s úsměvem. "Ne obecné fráze o kvalitních surovinách, ale konkrétní příběh a zážitek, který nabízíš. A přesně na to se zaměříme v reklamách."

Když jsem konečně pochopil, jak funguje PPC (a jak mi může zachránit zadek)

V dalších týdnech jsme postupně vytvořili reklamní kampaně, které byly tak přesně zaměřené, že jsem žasl. Místo obecného "restaurace Brno" jsme cílili na fráze jako "africká kuchyně Brno", "restaurace s lokálními surovinami" nebo "fermentované speciality".

A příběh jsme přidali i do textů reklam: "Ochutnejte autentické západoafrické jambo v jediné brněnské restauraci, kde šéfkuchař vaří podle receptů své babičky."

Na začátku jsem byl skeptický. Vždyť takových přesných vyhledávání přece nemůže být mnoho, říkal jsem si. Jak moc se mýlím, mi ukázala už první týdenní statistika.

Přes šedesát lidí za týden aktivně vyhledávalo podobné fráze. A protože naše reklama přesně odpovídala tomu, co hledali, většina z nich na ni klikla. A co bylo ještě lepší – skoro polovina z nich si v následujících dnech udělala rezervaci.

Tři věci, které mě PPC reklama naučila o mém vlastním podnikání

1. Moje odlišnost byla mou největší výhodou – Léta jsem se snažil být "normální restaurací", protože jsem se bál, že moje africké kořeny a zájem o fermentaci budou lidi odrazovat. Jenže data z PPC reklam ukázala, že přesně tohle lidi přitahuje. Chtějí zážitek a příběh, ne jen jídlo.

2. Lokálnost je dnes konkurenční výhoda – Množství lidí, kteří aktivně vyhledávali restaurace používající lokální suroviny, mě překvapilo. Ukázalo se, že stále více zákazníků zajímá původ toho, co jedí, a jsou ochotni za to i připlatit.

3. Lidé hledají řešení svých konkrétních potřeb, ne obecné služby – Jedna z našich nejúspěšnějších kampaní byla zaměřená na "restaurace vhodné pro bezlepkovou dietu". Nikdy by mě nenapadlo, že je to tak žádané, ale data mluvila jasně. Díky tomu jsme upravili menu tak, aby obsahovalo více bezlepkových opcí, a rezervace se jen hrnuly.

Když čísla konečně začala dávat smysl

Po třech měsících cílených PPC kampaní vypadala situace úplně jinak. Z restaurace, která byla ve všední dny poloprázdná, se stalo místo, kde jste bez rezervace těžko sehnali stůl na večeři. Víkendy byly vyprodané i dva týdny dopředu.

A co mě těšilo nejvíc – přicházela úplně nová klientela. Lidé, kteří by nás jinak nikdy nenašli, protože nejsme v centru ani na hlavní třídě. Lidé, kteří aktivně hledali přesně to, co nabízíme.

"Víte, našla jsem vás přes Google, když jsem hledala, kde v Brně ochutnáme autentickou africkou kuchyni," řekla mi jedna zákaznice. "Vždycky jsem chtěla ochutnat jollof rice, ale bála jsem se, že budu muset až do Prahy nebo do zahraničí."

Ta věta mi dokonale shrnula, co PPC reklama dokázala – spojila mou restauraci přesně s těmi lidmi, kteří hledali přesně to, co nabízím. Bez množství zbytečných pokusů a marketingového šumu.

Jak mi PPC reklama změnila podnikání (a vrátila radost z vaření)

Dnes, rok a půl od mého prvního setkání s PPC reklamou, vypadá moje restaurace úplně jinak. Místo abych se snažil oslovit každého, specializuji se na to, co umím nejlépe. Místo obecného menu pro všechny jsem začal nabízet unikátní zážitky pro konkrétní skupiny zákazníků, které moji kuchyni skutečně ocení.

Menu se proměnilo – z klasické evropské kuchyně s občasným africkým specifikem na pestrou nabídku, kde se snoubí moje kořeny se znalostí lokálních surovin a technikami moderní gastro scény.

A co je nejdůležitější – vrátila se mi radost z vaření. Když vím, že moji hosté přišli přesně proto, že chtějí ochutnat mé speciality, a ne proto, že "prostě hledali, kde se najíst", vaří se mi mnohem lépe.

Rozpočet na PPC reklamu se stal pevnou součástí mých měsíčních výdajů. A je to jedna z nejlepších investic, kterou dělám. Propočítal jsem, že každá koruna investovaná do těchto kampaní mi přinese zpět zhruba osm korun v tržbách.

Spolupráce s PPCprofits.cz se vyvinula z čistě byznysového vztahu v něco hlubšího – jejich marketéři často chodí na oběd a pokaždé přinesou nové nápady, jak ještě lépe zacílit naše kampaně. Dokonce navrhli i speciální akci pro nové hosty, která se stala hitem – degustační menu "Cesta po západní Africe", které pravidelně přitahuje foodie z celého regionu.

Co bych dnes řekl sobě před dvěma lety

Kdybych mohl cestovat v čase a setkat se se sebou před dvěma lety – zoufalým šéfkuchařem v prázdné restauraci – řekl bych mu několik věcí:

Být dobrý kuchař nestačí – Bohužel, v dnešní době musíš být i trochu marketér, nebo si alespoň musíš najít někoho, kdo to umí za tebe. I to nejlepší jídlo na světě si nikdo nedá, pokud se o něm nedozví.

Tvoje odlišnost je tvoje síla – Přestaň se snažit být jako všichni ostatní. To, co tě dělá jiným, je přesně to, co určitým lidem bude dokonale vyhovovat. A díky nástrojům jako PPC reklama můžeš přesně tyto lidi oslovit.

Online marketing není luxus, ale nezbytnost – I když jsi jen malá lokální restaurace, investice do online marketingu je dnes stejně důležitá jako investice do kvalitních surovin nebo dobrého personálu. Je to cesta, jak zajistit, že tvé kulinářské umění ocení co nejvíce lidí.

Po krizi přichází růst (pokud víš, jak na to)

Poslední dva roky byly pro gastronomii těžké. Spousta skvělých podniků zavřela, protože nedokázala přežít kombinaci všech krizí – od covidu přes inflaci až po energetickou krizi. Já jsem měl štěstí. Našel jsem cestu, jak oslovit zákazníky, kteří ocení to, co dělám, i když je ekonomická situace složitá.

A co víc – díky datům z PPC kampaní jsem mohl svůj byznys neustále přizpůsobovat tomu, co lidé aktuálně chtějí a hledají. Když jsem viděl nárůst vyhledávání vegetariánských a veganských opcí, upravil jsem menu. Když data ukázala, že lidé častěji hledají restaurace, kde si mohou jídlo odnést s sebou, spustili jsme službu take-away pro naše signature dishes.

Dnes už se nebojím krize. Ne proto, že by nepřišla, ale proto, že vím, jak se přizpůsobit. A velkou zásluhu na tom má právě PPC reklama a data, která mi poskytuje – nejen o mých zákaznících, ale i o celkovém trhu a trendech.

Pokud tedy patříte mezi ty, kdo stále váhají, zda investovat do online marketingu, mám pro vás jednoduchou radu: Udělejte to. Ať už provozujete restauraci, kavárnu, food truck nebo cateringovou společnost – PPC reklama vám může otevřít dveře k zákazníkům, o kterých jste ani nevěděli, že existují. A to je v dnešní konkurenční gastronomické scéně k nezaplacení.

Publikováno: 30. 03. 2025

Kategorie: jídlo a pití