Kukuřičná kaše: Starodávný pokrm plný chutí a možností
Původ a historie polenty
Polenta, v našich končinách známější jako kukuřičná kaše, má svůj původ v dávné historii. Její kořeny sahají až do starověku, kdy se zrna podobná dnešní kukuřici mlela na hrubou mouku a vařila se z ní kaše. Tato tradice se zrodila v oblasti dnešního Mexika, kde byla kukuřice základní potravinou již před 9000 lety. S příchodem Kryštofa Kolumba do Ameriky se kukuřice dostala i do Evropy. Zpočátku se pěstovala spíše jako okrasná rostlina, ale brzy si našla cestu i do kuchyně. V Itálii, kde se kukuřici dařilo v teplém podnebí, se polenta stala oblíbeným pokrmem chudých lidí. Byla levná, sytá a dala se připravovat na mnoho způsobů. Postupem času se polenta rozšířila i do dalších evropských zemí, včetně českých zemí.
Výživové hodnoty a benefity
Polenta i kukuřičná kaše, ačkoliv se liší konzistencí a způsobem přípravy, sdílí stejný základ - kukuřičnou krupici. Ta je přirozeně bezlepková, což z ní dělá skvělou volbu pro osoby s celiakií nebo s citlivostí na lepek. Kukuřice je bohatá na sacharidy, které dodávají tělu energii, a vlákninu, která podporuje trávení a zasytí na delší dobu. Polenta a kukuřičná kaše jsou také dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, jako je thiamin, riboflavin a niacin, které jsou důležité pro metabolismus a nervový systém. Dále obsahují minerály jako hořčík, draslík a fosfor, které přispívají k udržení zdravých kostí, svalů a elektrolytické rovnováhy. Je však důležité si uvědomit, že nutriční hodnota polenty a kukuřičné kaše se může lišit v závislosti na použitém typu kukuřice, způsobu vaření a přidaných ingrediencích. Například polenta z celozrnné kukuřice bude obsahovat více vlákniny a živin než polenta z loupané kukuřice. Stejně tak přidání sýra, másla nebo smetany zvýší obsah tuku a kalorií.
Polenta, to je dar z nebes! Skromná surovina, ze které se dá vykouzlit tolik dobrot. Od syté polévky po sladké dezerty, polenta nikdy nezklame.
Božena Koubková
Druhy kukuřičné kaše
Kukuřičná kaše, vznešeně nazývaná polenta, je pokrm s dlouhou tradicí. Její krása spočívá v jednoduchosti přípravy a variabilitě. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že kukuřičná kaše je prostě jen kukuřičná kaše, opak je pravdou. Existuje několik druhů, které se liší hrubostí mletí kukuřice. Jemně mletá kukuřičná kaše je ideální pro přípravu krémových polévek, dezertů a kaší pro nejmenší. Středně hrubá mouka se skvěle hodí na přípravu tradiční polenty, která se podává jako příloha k masu nebo zelenině. A konečně hrubě mletá kukuřice se používá k přípravě křupavých placek, které jsou oblíbené zejména v Itálii. Ať už zvolíte jakýkoliv druh, kukuřičná kaše je zdravou a chutnou volbou pro celou rodinu.
Základní recept na přípravu
Polenta i kukuřičná kaše jsou v podstatě totéž jídlo, jen se liší hrubostí mletí použité kukuřice. Pro přípravu základního receptu budete potřebovat 4 hrnky vody, 1 hrnek polenty nebo kukuřičné kaše a sůl dle chuti. Nejprve přiveďte vodu k varu ve středně velkém hrnci. Poté pomalu vsypte polentu nebo kukuřičnou kaši do vroucí vody za stálého míchání metličkou, abyste zabránili vzniku hrudek. Snižte teplotu a vařte na mírném ohni za občasného míchání po dobu 20–30 minut, dokud polenta nezhoustne a nezačne se odtahovat od okrajů hrnce. Doba vaření se může lišit v závislosti na hrubosti mletí. Ochutnejte a v případě potřeby dosolte. Polentu nebo kukuřičnou kaši můžete podávat ihned jako přílohu k masu, zelenině nebo omáčkám. Pro krémovější konzistenci můžete přidat lžíci másla nebo smetany na vaření.
Tipy pro dokonalou konzistenci
Pro dosažení ideální konzistence polenty i kukuřičné kaše je klíčový poměr tekutiny a krupice. Obecně platí, že na 1 díl krupice použijeme 4 díly tekutiny, ať už vody, vývaru nebo mléka. Pro krémovější konzistenci můžeme přidat tekutiny o trochu více. Naopak pro hutnější kaši či polentu tekutinu mírně ubereme. Důležité je přidávat tekutinu postupně a kaši neustále míchat, aby se netvořily hrudky. Konzistence se také mění s dobou vaření. Čím déle kaši vaříme, tím více zhoustne. Pro jemnější konzistenci můžeme uvařenou kaši ještě rozmixovat tyčovým mixérem.
Polenta jako hlavní chod
Polenta, v našich končinách známá spíše jako kukuřičná kaše, už dávno není jen přílohou k masu. Stále častěji se objevuje jako hlavní chod, a to z dobrého důvodu. Její jemná chuť se skvěle doplňuje s nejrůznějšími ingrediencemi, od zeleniny přes houby až po sýry. Navíc je polenta přirozeně bezlepková, takže si na ní pochutnají i celiaci.
Příprava polenty je snadná a rychlá. Stačí ji uvařit ve vodě nebo vývaru do požadované hustoty a následně dochutit dle libosti. Fantazii se meze nekladou. Můžete ji podávat s restovanou zeleninou, žampiony na víně, grilovaným sýrem halloumi nebo třeba s pestem z medvědího česneku. Polenta se dá také zapékat v troubě, a to buď naslano s masem a sýrem, nebo nasladko s ovocem a ořechy.
Polenta ve sladké kuchyni
Když jsem nedávno pekla ovocný koláč, napadlo mě vyzkoušet něco netradičního. Polenta, ta obyčejná kukuřičná kaše, co ji všichni znají hlavně ze slaných jídel, se ukázala jako překvapivě skvělá volba. No a představte si, že z ní jde upéct i famózní ovocný koláč! Polenta má totiž takovou příjemně nasládlou chuť, která si rozumí s ovocem, čokoládou i ořechy. A co je super - když děláte třeba ovocný koláč pro někoho, kdo nemůže lepek, tahle bezlepková polenta je prostě ideální volba.
Vlastnost | Polenta | Bramborová kaše |
---|---|---|
Hlavní surovina | Kukuřičná krupice | Brambory |
Příprava | Vaření v osolené vodě | Vaření/dušení, následné rozmačkání |
Z polenty se dají připravit nejrůznější sladké dobroty. Oblíbené jsou například polentové koláče a buchty. Jemná polenta dodá těstu vláčnost a zároveň ho udrží krásně nadýchané. Skvěle chutnají i polentové nákypy, které můžeme podávat teplé i studené, s jogurtem, ovocem nebo šlehačkou. Pro milovníky netradičních dezertů je tu pak polentová zmrzlina, která překvapí svou krémovou konzistencí a lahodnou chutí.
Nápady na moderní variace
Stejně jako pita chleba recept, i polenta a kukuřičná kaše se vrací do moderní kuchyně ve velkém stylu. Už to není jen ta nudná kaše od babičky - dneska můžete vykouzlit spoustu dobrot. Chcete slanou snídani? Hoďte do toho sýr a zeleninu, jako když děláte míchaná vajíčka. Hledáte-li lehký oběd, zkuste si připravit pita chleba recept nebo salát s grilovanou zeleninou a křupavými kousky polenty. A co teprve večeře? Můžete upéct pizzu z polenty nebo vyzkoušet pita chleba recept s různými náplněmi. Prostě si hrajte s chutěmi a texturami, jak se vám zachce, a objevujte nové verze těchhle klasických jídel.
Skladování a ohřívání polenty
Polentu, ať už ji znáte jako italskou specialitu nebo tradiční kukuřičnou kaši, je ideální připravovat ve větším množství. Skvěle se totiž hodí k opětovnému ohřátí a dalšímu použití. Zbylou polentu nechte zcela vychladnout a poté ji uložte do lednice. Pro delší trvanlivost ji můžete zmrazit. Před opětovným použitím je potřeba polentu správně ohřát. Ohřívání v mikrovlnné troubě je sice rychlé, ale může polentu vysušit. Lepší je ohřívat ji ve vodní lázni nebo na mírném ohni na sporáku, za stálého míchání a případného přidání trochy vody či mléka pro krémovější konzistenci. Polenta tak zůstane vláčná a chutná jako čerstvě uvařená.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: jídlo a pití